Wiekowy dąb i komputerowa obróbka? Woodica postawiła na maszyny TEKNIKA
W czasach, gdy produkcję mebli zdominowały płyty drewnopochodne, drewno lite staje się materiałem ekskluzywnym i docenianym przez koneserów. Tacy klienci wymagają bardzo wysokiej jakości w zakresie dokładnych łączeń czy wykończenia powierzchni, o którą w firmie Made of Wood Group, właściciela marki Woodica, dbają maszyny od TEKNIKI.
Meble z drewna, w tym masywne dębowe czy bukowe, często kojarzą się z ręczną pracą dłutem i strugiem. Dziś jednak także w produkcji ekskluzywnych kolekcji z drewna litego z powodzeniem wykorzystuje się nowoczesne technologie, w tym sterowane komputerowo maszyny. Do firmy Made of Wood Group dostarczyła je TEKNIKA, największy w Polsce dystrybutor włoskich maszyn Biesse, Costa czy Salvador.
– Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych maszyn stolarskich i wysokiej jakości surowców wykonujemy meble, które cechuje solidność i trwałość – zapewnia Mateusz Surmiak, właściciel firmy ze Świnnej Poręby koło Krakowa.
Kosztowne drewno
Podstawą i jednym z największych kosztów produkcji jest surowiec. W Woodice wytwarzanie są kolekcje mebli sosnowych, bukowych oraz dębowych. W przypadku drewna dębowego, jego cena w ostatnim roku wzrosła w niektórych nadleśnictwach nawet dwukrotnie. To oznacza jedno – producent korzystający z tego surowca musi jeszcze baczniej patrzeć na każdy etap procesu produkcyjnego, aby jak najbardziej ograniczyć straty materiałowe i jeszcze efektywniej wykorzystać każdy kawałek cennego drewna.
– Dąb od zawsze był przez nas traktowany jako synonim trwałości i piękna. Meble dębowe są solidne, dostojne i unikalne, a nasze są w 100 procentach wytwarzane z litego dębu – mówi Mateusz Surmiak.
Z dębu w Woodice powstają zarówno stoły, krzesła, jak i piękne, masywne biurka, ale także sypialnie: łóżka, komody i szafy.
Do zakładu w Świnnej Porębie koło Krakowa przywożone są dłużyce. W ten sposób producent ma pełną kontrolę nad jakością surowca, a powiedzenie “pośrednik między lasem a Twoim domem” może być tu rozumiane dosłownie. Co ważne, Woodica wpisała w swoje motto przewodnie również idee zrównoważonego rozwoju, które realizuje między innymi w ramach certyfikacji FSC.
Komputer w obróbce wiekowych drzew
Każde drewno po przetarciu – czy to szlachetny dąb czy nawet najlepszej jakości sosna – wymaga optymalizacji. Czasami dla klientów sęki czy przebarwienia są naturalną ozdobą drewna, dla innych jednak stanowią niedopuszczalną wadę wizualną. Trzeba sprostać oczekiwaniom zarówno jednych, jak i drugich, dlatego firma zainwestowała w nowoczesną, bardzo dokładną i wydajną optymalizerkę Salvador Supercut 300.
– Jej zaletą jest system podwójnego posuwu materiału oraz możliwość cięcia całych pakietów – wyjaśnia Grzegorz Chylak z działu handlowego firmy TEKNIKA.
To nie jedyna maszyna, która wykorzystuje inteligentne oprogramowanie, moc obliczeniową komputera i potencjał nowoczesnej kontroli numerycznej w obróbce wiekowych sosen czy dębów, które – gdy sadzono je w lesie – na świecie nie znano komputerów.
Firma TEKNIKA dostarczyła do zakładu Woodica również sterowane numerycznie 5-osiowe centrum obróbcze Biesse Rover A. Jego dokładność i czas rozkroju elementów są bezkonkurencyjne w porównaniu z ręczną pracą stolarza. Pracownik firmy czuwa jedynie nad tym, aby odpowiednio wprowadzić dane do komputera wyposażonego w oprogramowanie Biesse Solid – resztę wykonuje już maszyna. Nie tylko rozkrawa formatki, ale również wykonuje frezowania pod prowadnice czy nawiercenia pod zawiasy.
Nad jakością powierzchni drewnianych elementów meblowych czuwa w zakładzie Woodica włoska szlifierka szerokotaśmowa marki COSTA.
– To jeden z najmocniejszych modeli, ale, co najważniejsze, doskonale sprawdza się w szlifowaniu drewna liściastego, które jest twarde i wymaga odpowiedniego doboru taśmy szlifierskiej – mówi Grzegorz Chylak.
– Zakup mebli to inwestycja na lata, dlatego skupiamy się na nieustannym podnoszeniu poziomu świadczonych usług – dodaje właściciel. – Każdy element ma dla nas duże znaczenie: selekcjonowane i sezonowane drewno, obróbka, funkcjonalne zawiasy i prowadnice, najwyższej jakości lakiery i woski ? to wszystko sprawia, że możemy zaoferować mebel, którym klient będzie się cieszyć przez wiele lat.
Fundamentem firmy jest tradycja rodzinna i więzi przyjaźni, co owocuje miłą atmosferą pracy. Firmę tworzą stolarze z szerokim zakresem wiedzy i umiejętności, dla których projekt jest początkiem procesu tworzenia indywidualnego mebla.
– Stawiamy na kreatywnych ludzi, którzy chcą zdobywać nowe umiejętności i rozwijać swoje kompetencje w branży meblarskiej. Pozytywne relacje przekładają się na jakość wykonania naszych mebli – dodaje Matusz Surmiak.